תכנון מס – מה המשמעות של תכנון מס?

מרבית האנשים, שכירים ועצמאים, יודעים שמדי חודש-חודשיים, עליהם לשלם מס הכנסה. הם יעשו זאת דרך תלוש המשכורת שלהם (במידה והם שכירים) או דרך רואה חשבון, יועצי מס וכן בעצמם, אם הם עצמאים. הם ישלמו מס על פי ההכנסות החודשיות שלהם. 

אך דיני המסים מאפשרים לבצע תכנון מס באופן כזה, שיהיה אפשר לצמצם בצורה משמעותית את עלויות המס הקבועות וכן במצבים ספציפיים. לשם כך, יש להיעזר בגורמי מקצוע, למשל עו"ד מיסים שמתמחה בדיני מסים. הוא ידע לעבוד עם הנתונים הקיימים ולהחליט על פיהם האם ניתן ליהנות, למשל, מהחזרי מס וכן לעשות תכנון באופן כזה שיהיה ניתן להפחית את המס שצריך לשלם. 

הרבה פעמים אנחנו שומעים בחדשות על תכנון מס באופן שלילי, כלומר גורמים אשר מעוניינים להימנע מתשלום לרשויות המס ועל כן הם עושים תכנון כזה או אחר. אך האמת היא, שניתן לבצע תכנון גם בצורה חוקית לגמרי. זאת כמובן בהנחה ומבצעים את התכנון בצורה הגונה וישרה. 

כיצד מבצעים תכנון מס ומתי נעשה זאת?

המשמעות של תכנון מס הוא חישוב העלויות שנידרש לשלם על פי מאפיינים שונים. על מנת שנוכל לתכנן בצורה נכונה, באופן שיעזור לנו להפחית בעלויות, הרי שנוכל בעזרת עו"ד ורו"ח יוסי קורן שמתמחה בנושא, לבדוק אילו הקלות מגיעות לנו, באילו פטורים והנחות אנחנו יכולים להשתמש כיצד אנחנו יכולים להפחית את התשלום בהתאם לדיני המס. 

אחת הדוגמא הטובות לכך, זו העברה של תשלומים מחודש אחד לחודש שני, או למשל, חיפוש פרצות חוקיות בחוק שימנעו מאיתנו לשלם מס על דברים מסוימים ועוד. צריך לציין התכנון נעשה גם באופן אישי אך גם באופן עסקי, כלומר, הרבה מאוד עסקים ובעלי עסקים, שוכרים את שירותיו של עורך דין שמתמחה בנושא, בשביל לבצע תכנון מס שיפחית את העלויות שהחברה משלמת. 

ברמת העיקרון, אנחנו נרצה לבצע את התהליך כל זמן שאפשר על מנת שנשלם פחות מס. עורך דין טוב ידע למצוא את הדרכים הנכונות כיצד אנחנו יכולים לצמצם באופן משמעותי את עלויות המס שאנחנו נדרשים לשלם.