מחלקה סיעודית בבית אבות לעומת דיור תומך – ההבדלים

כפי שאנשים שונים באישיותם, הם גם שונים בזקנתם ביכולתם להיות עצמאיים ולדאוג לעצמם. בעבר, בחברה מסורתית, קשישים יכול לקבל את כל הסיוע באמצעות הקהילה והמשפחה. כיום, בתקופה המודרנית, כשהם נזקקים לעזרה הם יכולים לקבל אותה בבית אבות שיש בו מחלקה סיעודית או בדיור תומך שמלווה אותם.

מהי מחלקה סיעודית בבית אבות?

מחלקה סיעודית בבית אבות מיועדת לקשישים שמצבם הידרדר והם זקוקים לסיוע פיזי משום שכבר אינם עצמאים לגמרי בגלל סיבות פיזיות או קוגניטיביות. זה יכול להיות לאחר שכבר עברו לגור בבית האבות או שהם מגיעים אליו כך מלכתחילה. המחלקה מצוידת בכל מה שנחוץ כדי להעניק להם טיפולים רפואיים ובדיקות, צוות סיעודי שדואג להם מסביב לשעון וגם אנשי סגל נוספים שדואגים לתזונתם, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וצרכים נוספים שלהם, כולל טיפולים נפשיים.

במקום זה הם יכולים לשהות גם אם מצבם הסיעודי קל יחסית אבל דורש השגחה ומעקב צמוד.

מהו דיור תומך?

דיור תומך הוא שירות שניתן בתוך בית אבות למי שהוא עצמאי יחסית אבל זקוק לעזרה בצרכים גופניים שונים. הוא יכול ליהנות מכל השירותים שניתנים בבית אבות, בתוספת השירותים הפרטיים שמתאימים לו לפי מצבו הסיעודי ודרגת החומרה שלו. זה יכול לכלול עזרה בלבוש ובניקיון, בישול וטיפולים שונים.

כך שהקשיש שגר במסגרת כזאת נשאר בקבילה התומכת ויכול להיות חלק בלתי נפרד ממנה במקום לעבור למחלקה סיעודית שמותאמת לאנשים במצבו או במצבים קשים יותר.

מה עוד צריך לדעת על דיור תומך?

זהו שירות פרטי ולא ציבורי ולכן הוא כרוך בתשלום מיוחד בדיוק כמו תשלום לבית האבות. היתרון הוא שקשישים שנזקקים לכך עם הזמן יכולים להמשיך לחיות באותה קהילה כל שנותיהם. יש מי שיעדיף זאת על פני מחלקה סיעודית יוקרתית!