נוטריון – סמכויותיו ובחירתו

מהו נוטריון?

הידעתם? נוטריון הוא עורך דין שקיבל הסמכה לערוך פעילויות נוטריוניות. החתימה שלו למעשה מהווה אסמכתא מול בתי המשפט, ולכן פעמים רבות אין צורך יותר מאישורו כדי לאשש מסמך מסוים. חתימה של נוטריון מהווה ראיה, לכן רבים פונים לנוטריון לצרכים שונים שדורשים אימות של מסמכים ושל אנשים. חוק הנוטריונים נוסד ב1976, בזמנו הייתה הבחנה בין נוטריון ציבורי לנוטריון פרטי, אך כיום אותו נוטריון מבצע את כל הפעילויות הנוטריוניות המתבקשות.

 

מסמכויותיו של הנוטריון

זכרו שלא כל עורך דין נחשב נוטריון , אך כל נוטריון הוא עורך דין, לכן אם אתם זקוקים לשירותי נוטריון חפשו מישהו מוסמך לכך. רוצים לנסוע לחוץ לארץ וזקוקים לאישור מסוים? חפשו נוטריון שיש לו חתימה מורשית. הנוטריון יאמת את המסמך, יאשר ויערוך עבורכם מה שצריך. חשוב כמובן שהנוטריון יראה באופן פיזי את המסמך שהוא צריך לאשר או את האדם שהוא צריך לאשר את קיומו. שירותי נוטריון כוללים הוכחות חתימה של צד ג, נכונות העתק, שירותי תרגום לשפה אחרת, אישור עריכת צוואה.

 

מה צריך עורך דין כדי להתמנות לנוטריון?

נוטריון חייב להיות אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל, חבר לשכת עורכי דין, בעל ותק של עשר שנים, שנתיים מתוכן לפחות בישראל, ללא השעיה מלשכת עורכי הדין. נוטריון צריך להיות בעל ותק של עשר שנים לפחות, ללא אות קלון, עליו לעבור השתלמות נוטריונים ולעבור ועדה מיוחדת במשרד המשפטים שתאשר את מינויו הנוסף. ועדת הרישיונות שמאשרת את מינויו של עורך דין לנוטריון כוללת שבעה נציגים מלשכת עורכי הדין. יושב הראש של הוועדה הוא משפט עובד מדינה, שני חברים הם נציגי ציבור, חבר נוסף הוא נוטריון.

 

מה צריך לעשות הנוטריון לאחר מינויו?

כדי להתחיל בתפקיד הנוטריון, עורך הדין צריך לחתום את שמו בפנקס הנוטריונים הנמצא בפיקוח שר המשפטים, להשאיר דוגמת חתימה וחותמת אצל נציגו של שר המשפטים, לשלם אגרה שנתית ולצאת לדרך צלחה.

 

איך תבחרו נוטריון מתאים?

נוטריון, כמו בכל תחום, צריך להיות איש המוכשר לתפקידו. חפשו אותו על פי ההתמחות הדרושה לכם, אם כי כל נוטריון רשאי לנהוג על פי כל מה שנמצא בתחום התמחותם של כלל הנוטריונים. בחרו נוטריון על פי המקצועית, על פי המלצות, על פי התרשמות אישית. חפשו מישהו עם תודעת שירות גבוהה, שיעניק לכם יחס אישי מופלא.

 

לסיכום

לסיכום, לא כל עורך דין הוא נוטריון, אך כל נוטריון הוא עורך דין. כשאתם זקוקים לאישורים מסוימים בפני הרשויות, בתי המשפט או מוסדות בחו"ל אתם צריכים לאתר נוטריון מוסמך כי חתימתו היא שמהווה אסמכתא. בחרו נוטריון מומחה בהתאם למה שנדרש לכם: אישר קיומו של פלוני, אימות מסמך, אישור צוואה, תרגום נוטריוני, אישורי לימודים לחו"ל וכדומה.