ההבדל בין עמותה, עסק חברתי ומלכ"ר

הרבה פעמים אנחנו שומעים את הביטויים, עמותה, ארגון, מלכ"ר, עסק חברתי או מושגים דומים ולא תמיד ברור לנו מה ההבדל בין אחד לשני. במאמר זה נסביר לכם בקצרה מה כל אחד מהמושגים האלה אומר.

מה ההבדל ומה הקשר בין שלושת המושגים

כפי שאנחנו יודעים, העולם שלנו מתחלק לשני סוגים עיקריים של ארגונים וקבוצות. יש כאלה אשר מיועדות לצורך עשיית רווח, עסקים שמיועדים לייצור, שיווק, עסקים שהמטרה שלהם היא להרוויח. לעומת זאת, יש גופים שזאת לא המטרה שלהם, אלא לספק שירותים לציבור בתחומים שונים, בעיקר לאוכלוסיות חלשות, לא מתוך כוונה לעשות רווח. על כן אנחנו יכולים לראות יותר אפשרויות של גיוס מבחוץ, כמו למשל, גיוס כספים לעמותות.

צריך להבהיר, גם עסקים שפועלים למען יצירת רווח, יש הרבה פעמים משמעות מעבר לכך, כפי שנוכל לראות, למשל במסגרת מה שמכונה עסק חברתי. בחלק הבא של המאמר אנחנו נתייחס להבדלים שבין שלושת המושגים שציינו והשפעתם על החברה באופן כללי.

על עמותות, עסקים חברתיים ומלכ"ר.

עמותה

הרעיון של עמותה היא לקדם מטרה מסוימת, רעיון, זה יכול להיות רעיון פוליטי, חברתי, כלכלי, רפואי או כל דבר אחר. העמותה פועלת על פי כללי ניהול מסוימים, היא מחויבת להירשם כעמותה ולהציג דוחות מתאימים שקשורים לתחום, בין אם זה דוחות כספיים או אחרים. צריך לציין, הסיבה שעליה להירשם כעמותה זה בשביל שתוכל לקבל הטבות במס והטבות אחרות. מן הסתם, אם היא עוברת כללי הניהול, הרי שהיא חשופה לתביעות מצד גורמים שונים.

עסק חברתי

עסק חברתי הוא עסק לכל דבר שפועל על פי כללי ניהול של עסק רגיל, אך המטרה שהוא שם לנגד עיניו זה לספק שירות באופן שיתאים לקווים אידיאולוגיים חברתיים מסוימים, למשל, בנק חברתי שמציע ריביות מאוד נמוכות והלוואות בתנאים נוחים. זה לא בהכרח משהו שמחויב על פי החוק, אלא יותר על פי קווים מנחים של המקום.

מלכ"ר

הכוונה למוסד ללא כוונת רווח, הרעיון הוא שהמוסד פועל למען הכלל, למען החברה ואין לו כוונה לייצר רווחים. הוא פועל על פי כללים מסוימים שהמדינה קבעה עבורו.