פטור ממס הכנסה לנכה – למה המדינה מסכימה לכך?

פטור ממס הכנסה לנכה

אך יש מצבים בהם המדינה מעניקה פטור ממס הכנסה. אחד המקרים הידועים בישראל, למשל, הוא פטור ממס הכנסה לנכה עם נכות של מאה אחוז או קרוב לכך. מדינת ישראל הסכימה לכך במהלך השנים מתוך הבנה שיש בכך צורך והכרח חברתי ולמעשה, צעד זה הוא הרבה יותר נכון מבחינה כלכלית מאשר גביית מס הכנסה מאנשים עם נכות של מאה אחוז או תשעים אחוז על פי חישובים שונים.

לפני שנסביר למה זה צעד חברתי וכלכלי נכון, צריך להבין, אנשים שיש להם נכות של מאה אחוז, לא יכולים בהכרח לעבוד בצורה סדירה כמו אנשים שלא מתמודדים עם נכות. סביר להניח שגם הצרכים שלהם שונים ויש להם הרבה יותר הוצאות ועלויות.

למה זה צעד כלכלי נכון?

נניח והמדינה היתה גובה מנכים עם מאה אחוז נכות, מס הכנסה באופן מלא על פי מדרגת השכר שלכם, אז סביר להניח שהיה משתלם להם לא לעבוד, מה עוד שייתכן מאוד שאם היו כן ממשיכים לעבוד, אז סכום ההוצאות היה עולה על סכום ההכנסות. לכן המדינה מוכנה לוותר ולהעניק להם פטור, מה שיקל עליהם מבחינה כלכלית ויאפשר להם להיות חלק מהמחזור הכלכלי הכללי.

חשוב לציין, מקרה של מימוש זכויות רפואיות כמו הפטור מיועד לא רק להכנסה ישירה אלא גם עקיפה, אך הוא מיועד אך ורק לדרגות מס מסוימות, ולא לכל דרגות המס הקיימות.