שווי יהלומים – שווה לכם להעריך את העולם הזה

שווי יהלומים

אנחנו בטוחים שאם אינכם מעולם היהלומים המקצועי, מעולם לא חשבתם עליו באופן שאנחנו הולכים להסביר לכם. אך עולם היהלומים הוא עולם של יוקרתיות ושל זוהר. ממש ליין אופנה של עיצובים, סגנונות וגרסאות עונתיות. אך כמו בכל עולם תרבות ואופנה, גם כאן יש צורך באנשי מקצוע המעריכים את ערכו הכלכלי של העולם הזה. וגם את מקוריותו לשם ההערכות הכלכליות. למעשה, הערכת שווי יהלומים הוא אחד המקצועות המבוקשים ביותר, אך מדובר במקצוע דרשני המצריך מקצועיות ודיוק ללא דופי.

העיצוב הכי מבוקש הוא תכשיט משובץ יהלומים. בדרך כלל אלו רכישות המתבצעות לאירועים מסוימים, אך גבם לצורך מתנות או אירועים כלליים. לא בכדי אמרה מרלין מונרו האגדית, יהלום הוא החבר הטוב ביותר של האישה. אך התפלאו, גם של הגבר. למעשה, עולם היהלומים נוגע בכל האוכלוסיות.

הערכה בתחום של שווי יהלומים היא מקצוע המצריך מומחיות מאד מדויקת. ההערכה הזו חייבת להיות מקצועית ברמה הגבוהה ביותר ומעל הסטנדרט הממוצע. זהו תחום שצריך ללמוד אותו לעומק ועל מנת להתמקצע בו וחייב שיהיה נסיון מוכח, אמינות גבוהה במיוחד וגם וותק בהתאם לכך. הערכת שווי יהלומים מתקיימת על פי פרמטרים מאד ספיציפיים והמעריך המבצע חייב לדעת אותם לעומק.  

הערכות מקצועיות עבור שווי יהלומים מתבצעות על מספר כללים בינלאומיים הידועים וחייבים להיות ברורים בכל בורסת יהלומים בארץ, ובעולם באופן כללי. הכללים הם:

  • משקלו של היהלום (CARAT) – משקלו של היהלום נמדד על פי כמות הקראט בו. 0.2 גרם של יהלום שווה ערך לקראט אחד.
  • מידת השקיפות של היהלום (CLARITY) – בכל יהלום קיים פגם כלשהו. הפגם הזה יכול להיות בחלקו הפנימי של היהלום או בחלקו החיצוני של היהלום. מומחי יהלומים מקפידים על כך שמלטש היהלומים יעשה הכל על מנת שהפגמים האלו לא יראו וכך ערכם עולה.  
  • צבעו של היהלום – מלטש היהלומים חייב להגיע לרמת שקיפות גבוהה מאד כשהוא מלטש יהלום וזאת כדי שהיהלום יהיה נוצץ וזוהר. צבעו של היהלום מתחיל בטבע ונע בין חום צהוב עד לשקוף לחלוטין.
  • חיתוך היהלום (CUT) – האופן שבו חותכים את פינת היהלום קובע את גודל שטח הפנים של היהלום. ישנן גם רמות חיתוך בשלבים מתקדמים יותר או פחות. חיתוך שהוא איכותי קובע עד כמה היהלום נוצץ וזה כמובן מה שמעלה או מוריד את הערך הכספי של היהלום בסופו של דבר.

איפה קונים יהלומים מקוריים?

שווי יהלומים נקבע גם בחנויות רכישה ולא רק אצל ספק היהלומים. יש גם אפשרות לקנות יהלום אמיתי ומאד איכותי בחנויות יוקרתיות או בבורסות היהלומים בחו"ל או בישראל.

לרוב יהלומים שהם לא אמיתיים יקרים באופן משמעותי בקנייה בחנות היות וישנן עלויות מעבר לכך שהיהלום נמצא בחנות עצמה. אך כדאי לזכור שגם מעריך היהלומים המומחה והמקצועי גובה לא מעט כסף עבור אבחון היהלום בצורה כל כך מדויקת ומקצועית.  

שווי היהלום, בכמה הוא באמת מוערך?

אין לשאלה הזאת תשובה חד משמעית היות ויהלומים מומלץ לבדוק בכמה מקומות שונים. יש לזכור את הסעיפים שהוזכרו מעלה ולבצע השוואה בין ההצעות השונות. אל תהססו להקשיב לתחושת הבטן שלכם שאומרת לא מעט. תחושות הבטן הן משמעותיות. יש לא מעט זיופים בעולם היהלומים בארץ, ובעולם.

כאשר אתם מאבחנים יהלומים חשוב לשים לב אם התאורה הופכת אותו למנצנץ יותר או פחות. סוג תאורה מסוים הופך את היהלום ליוקרתי יותר. כל זה לא אומר שהיהלום בעל ערך גבוה מיהלומים אחרים.