הלוואות לעסקים קטנים

אחד הכלים הכי חשובים בכלכלה של מדינה בכלל ובכלל של עסקים קטנים בפרט, הן הלוואות שמיועדות עבור עסקים קטנים. אנחנו בדרך כלל שומעים על עסקים גדולים, חברות ענק שלוקחות הלוואות מבנקים וממקומות אחרים, אך כפי שאנחנו יכולים להניח, הן לא היחידות שנדרשות להלוואות, ובמובנים רבים המשמעות של הלוואות לעסקים קטנים, היא הרבה יותר משמעותית מאשר לעסקים גדולים.

כשאנחנו מדברים על הלוואות לעסקים קטנים, אנחנו מכוונים לכך שיש בנקים ויש גופים חוץ בנקאיים שמספקים הלוואות עבור עסקים, בין אם כאלה שהוקמו כעת ובין אם מדובר בעסקים קטנים שפעילים זמן רב. מדובר על הלוואות מסוגים שונים, לטווח קצר או ארוך וכמובן על סכומים שונים, בדרך כלל הכוונה היא לעשרות אלפי שקלים.

מדוע הלוואות לעסקים קטנים זה דבר הכרחי? יש לכך כמה סיבות. ראשית, עסק קטן הוא לא נזיל מבחינה כספית כמו עסק גדול ואין לו משאבים, נכסים שהוא יכול לממש או להשתמש בהם בשביל להכניס כסף. לכן הוא נזקק להלוואות מצד גורמים שונים. הוא חייב את ההלוואה הזאת, בשביל להתפתח, בשביל להתקדם.

שנית, הלוואות לעסקים קטנים מאפשרות להם, להעסיק עוד עובדים, לרכוש עוד מכונות, להיכנס לפרויקטים שונים, וכך אפשר להתפתח ולהתקדם. עסק גדול לא צריך את זה ואם הוא צריך את זה אז הוא יכול להשיג את זה בדרכים אחרות, הוא לא חייב לקחת הלוואה, עסק קטן לעומת זאת בשביל להתפתח חייב את זה ואין לו אפשרות אחרת להשיג את זה דרך הלוואה.

שלישית, אחת הסיבות שגופים חוץ בנקאיים או בנקים נותנים הלוואות לעסקים קטנים היא, כך העסק לא צריך לפנות אל גורמים שייקחו ממנו ריביות גבוהות ויגרמו לו לפגיעה כלכלית. כידוע, יש לא מעט גורמים אשר יכולים לבקש ריביות גבוהות מאוד, בתנאי תשלום מאוד לא נוחים, דבר שיכול לגרום נזק משמעותי לעסק. הפתרון הוא, לפנות אל גורם מוכר, מורשה, לקחת ממנו הלוואה, אפילו אם היא תהיה פחות גבוהה ממה שציפינו, עדיין זה ישתלם יותר בטווח הקצר וכן בטווח הרחוק.