איך רצוי לממן את הסטארטאפ שלנו?

אחת השאלות ששואלים את עצמם לא מעט אנשים אשר מעוניינים לפתוח חברת סטארטאפ היא, כיצד ניתן לממן אותה לאורך זמן. איך ניתן להשקיע את הכסף בצורה נכונה, באופן שיאפשר לנו להחזיק את החברה, לייצר מוצרים ולשווק אותם לקהל היעד שלנו. 

האופציות שעומדות לרשותנו הן בעיקרון, שימוש בהון עצמי, קרי כסף שאנחנו מביאים מהבית. אופציה אחרת היא להיעזר במשקיעים חיצוניים. קרי לגייס משקיעים שיהיו מוכנים לשים את הכסף שלהם בחברה שלנו. בדרך כלל זה אומר, שאנחנו נצטרך גם לתת להם נתח מהחברה או חלק בתהליך קבלת ההחלטות ולמעשה נאבד את היכולת שלנו לשלוט בחברה באופן עצמאי ובלעדי. 

לפי ירון מוראדי, יזם הייטק, גיוס הון אמור לאפשר לחברה לבצע את התוכנית העסקית שלה. הגיוס הוא לא ההצלחה של החברה אלא אמצעי. לכן במידה ובשלב הראשון ניתן להגיע לפיתוח המינימום ההכרחי של המוצר ולהביא את הלקוחות הראשונים המשלמים, מה שנקרא בוטסטראפ, זו תיהיה העדפה שלי. יחד עם זאת, המודל הזה לא מתאים לכל חברה.

מה יותר נכון מבחינתנו?

אם אנחנו בוחרים להשתמש באופציה הראשונה, עלינו לקחת בחשבון את המחיר שנשלם, בין אם זה מבחינת תזרים מזומנים, בין אם זה אומר מבחינת היכולות שלנו להשקיע ולהחזיק בחברה, ובין אם זה אומר מבחינת התחייבויות על חשבון דברים אישיים. 

אם נבחר באופציה השנייה, ייתכן מאוד שנוכל לגייס הרבה יותר כסף, אך נאבד את היכולת שלנו לשלוט בחברה באופן עצמאי. כלומר, אנחנו נצטרך לחלוק את השליטה עם גורמים אחרים. זה יכול להיות בעייתי ולהקשות עלינו בצורות שונות. לכן ייתכן מאוד וזה לא בהכרח ישתלם לנו. 

לשיחה עם ירון מוראדי על בוטסטארפ או גיוס ממשקיעים: היכנסו לקישור: https://financeking.co.il/finance/yaron-moradi/